Jak komórka, telewizor i komputer wpływają na dziecko?

3 kwietnia 2014

Pewnego pięknego dnia trafiłem na anglojęzyczny artykuł o tym jak zły wpływ na rozwój dziecka mogą mieć urządzenia elektroniczne.

Według badań, dzieci w wieku 0-2 lata nie powinny w ogóle mieć styku z urządzeniami elektronicznymi, te w wieku 3-5 lat powinny mieć ograniczony dostęp do zaledwie jednej godziny dziennie, a 6-18 lat do dwóch godzin.

Według autora, dzieci i młodzież korzystają z elektorniki 4-5 razy częściej niż powinny (m.in. dzięki wszechobecnym telefonom i tabletom). Może to nieść ze sobą poważne konsekwencje dla zdrowia (nawet zagrożenie dla życia!).

Autor przedstawił 10 powodów (opartych o badania), dla których należy ograniczyć używanie urządzeń elektronicznych przez dzieci:

1. Gwałtowny wzrost mózgu.

Do  2 roku życia mózg niemowlęcia zwiększa swą objętość trzykrotnie i pozostaje w stanie szybkiego wzrostu do 21. roku życia. Wczesny rozwój mózgu determinowany jest przez bodźce pochodzące z otoczenia lub ich brak. Narażanie mózgu na zwiększony dostęp do technologii elektronicznych okazał się mieć wpływ na zaburzenia uwagi, opóźnienie funkcji poznawczych,  zaburzenia uczenia się, wzrost impulsywności i spadek zdolności samozachowawczych, np. napady złości.

2. Opóźniony rozwój.

Używanie urządzeń elektronicznych ogranicza ruch dziecka, co może prowadzić do opóźnienia w rozwoju ruchowym. Jedno na troje dzieci, które idą do szkoły są opóźnione w rozwoju, są negatywnie nastawione do nauki. Rozwój ruchowy ma duży związek z umijętnością koncentrowania się. Nadmierne korzystanie z technologii przez dzieci poniżej 12 roku wpływa szkodliwie zarówno na rozwój ruchowy jak i umysłowy.

3. Epidemia otyłości

Telewizja i gry wideo mają bezpośredni wpływ na wzrost otyłości. U dzieci, które mają możliwość korzystania z komputerów i gier w swoich pokojach zauważony został o 30% wyższy wskaźnik występowania otyłości niż u dzieci, które korzystają z komputerów sporadycznie. Jedno na czworo kanadyjskich i jedno na troje amerykańskich dzieci cierpi na otyłość. W związku z tym u 30% dzieci będzie rozwijać się cukrzyca, a dodatkowo znajdą się one w grupie wysokiego ryzyka wystąpienia udaru mózgu i zawału serca… poważnie skróci się ich życie. Zaryzykowano stwierdzenie, że dzieci XXI wieku mogą być generacją, która nie przeżyje swoich rodziców.

4. Bezsenność

60% rodziców nie nadzoruje czasu korzystania z urządzeń elektronicznych przez swoje dzieci. 75% z nich ma możliwość korzystania z TV i komputerów w swoich pokojach. 75% dzieci w wieku 9 i 10 lat nie może spać bo ich myśli wędrują do gier, filmów, kreskówek itd. Jaki ma to wpływ na koncentrację i wyniki w nauce nie muszę chyba podawać.

5. Choroby psychiczne

Nadużywanie komputerów, TV itp. jest jednym z głównych czynników przyczyniających się do rozwoju depresji, powstawania lęków, niepokoju, zaburzeń uwagi, autyzmu, wahań nastrojów, psychoz i problematycznych zachowań. U jednego na sześcioro kanadyjskich dzieci diagnozuje się chorobę psychiczną, a wielu z nich musi przyjmować silne leki psychotropowe.

6. Agresja

Przekazy medialne nasycone przemocą mogą powodować dziecięcą agresję. Małe dzieci są coraz bardziej narażane na rosnące występowanie przemocy fizycznej i seksualnej w dzisiejszych mediach. Dla przykładu gra komputerowa Grand Theft Auto 5 przedstawia wyraźne akty seksualne, morderstwa, gwałty, tortury i okaleczenia, tak samo jak wiele filmów i programów telewizyjnych. Wszechobecną przemoc w mediach uznano za zagrożenie dla zdrowia publicznego ze względu na przyczynowy wpływ na zwiększoną agresję u dzieci. Mówi się o wzroście korzystania z „pokoi wyciszenia” i odosobnionych miejsc w ośrodkach dla dzieci wykazujących objawy niekontrolowanych wybuchów agresji.

7. Cyfrowe otępienie

Media pokazujące szybko zmieniające się obrazy mogą przyczyniać się do spadku możliwości koncentracji, umiejętności skupiania się i rozwoju pamięci. Spowodowane jest to odcinaniem się połączeń neuronowych w korze czołowej mózgu. Dzieci, które nie potrafią się skupić mają problemy z uczeniem się.

8. Uzależnienia

Rodzice, którzy również coraz częściej korzystają z komputera, telefonu czy tabletu stają się niejako oderwani od swoich dzieci, oddalają się od nich, a w przypadku braku przywiązania rodzicielskiego, dzieci zaczynają uciekać się do korzystania z rzeczy, które mogą je uzależniać. Jedno na jedenaścioro dzieci w wieku 8-18 lat jest uzależnione od korzystania z urządzeń elektronicznych.

9. Promieniowanie

W maju 2011 roku Światowa Organizacja Zdrowia zaliczyła telefony komórkowe i inne urządzenia korzystające z łączności bezprzewodowej do kategorii „2B” czyli kategorii opisującej czynniki mogące powodować raka, ze względu na emisję promieniowania. Jeden z kanadyjskich naukowców wydał oświadczenie z informacją ostrzegawczą: dzieci są bardziej wrażliwe na różne czynniki niż dorośli, ponieważ ich układ odpornościowy i mózg wciąż się rozwijają, a w grudniu 2013 roku jeden z kanadyjskich doktorów zalecił aby urządzenia bezprzewodowe zostały zaliczone do grupy „2A” ryzyka rakotwórczego i określone jako „prawdopodobnie rakotwórcze”.

10. Niezrównoważony rozwój

Zwrócono uwagę, że dzieci są naszą przyszłością, ale nie ma przyszłości dla dzieci, które nadużywają korzystania z urządzeń elektronicznych. Jest to sprzeczne z teorią zrównoważonego rozwoju.

~

Co Wy sądzicie o tych informacjach? Czy pozwalacie Waszym dzieciom na korzystanie z TV, komputerów i telefonów komórkowych?

Ja mam mieszane zdanie na ten temat. Jest oczywiste, że włączanie dziecku telewizora tylko po to, że dało nam spokój to zło, ale z drugiej strony obejrzenie jednej, dwóch (wybranych przez rodziców) bajek czy programów przyczyniających się do rozwoju maluszka, nie powinno stanowić dużego zagrożenia. O promieniowaniu emitowanym przez urządzenia, i jego negatywnym wpływie na zdrowie ludzkie mówi się dużo, ale z drugiej strony jak się przed tym bronić skoro dookoła nas jest emitowany ogromny szum fal radiowych. Modemy WiFi, telefony komórkowe, anteny GSM – przed tym nie uciekniemy, ale jak ochronić nasze dziecko przed technologią i jej negatywnym wpływem?

BT

Źródło zdjęcia: http://mashable.com/2011/03/14/children-internet-stats/

Udostępnij Skomentuj

Dodaj komentarz

20 komentarzy do "Jak komórka, telewizor i komputer wpływają na dziecko?"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Sandra W.
Gość

Gratuluję Bakusiowy Tato! Pierwszy wpis i już mi podpadłeś :) Ukradłeś mi pomysł na wpis o.O Ale jeśli myślisz, że mnie to powstrzyma, to mylisz się :D Swoje napiszę! O tak!
Moje dziecko baaardzo ciągnie do komórki i komputera. Komórki jej nie daję, a sprzed ekranu komputera też zabieram. Telewizja akurat mojego dziecka nie interesuje, od czasu do czasu spojrzy na reklamę. Bajek nie ogląda w ogóle – z własnego wyboru. Nawet jak włączę nie zaszczyci telewizora nawet jednym spojrzeniem. Więc tutaj mam spokój :)

Ciocia Aguu
Gość
Ciotka Aguu pisze co następuje: mimo braku dziecka (oczywiście poza dużym R., którego swoją drogą chętnie odcięłabym od nowoczesnych technologii typu plejstejszyn czy smarkfon) mam swoje małe spostrzeżenie w kwestii, o której wyżej:) wydaje mi się, że pakowanie dzieciątku w łapki od jego maleńkości urządzeń elektronicznych to jakaś pomyłka, powody naukowe przedstawił BakiDaddy;) ktoś może pomyśleć, że „u mnie w domu tak nie ma” albo „na pewno nie będę tak robić w przyszłości” ale nie oszukujmy się to się dzieje naprawdę! i to ciągłe szydzenie, że obecna młodzież żyje „w” i „dzięki” internetowi ma w sobie sporo prawdy, tylko, że… Czytaj więcej »
edi
Gość
W dzisiejszych czasach( i tym bardziej w czasach naszych dzieci) takie zjawisko to jest norma. Technologia jest nieunikniona. My już teraz pracujemy przy laptopach, dzwonimy z komórek, smartfonów używamy tabletów…to co dopiero będzie za czasów naszych dzieci. Uważam że trzeba dziecko zaznajomić z takimi urządzeniami oczywiście z umiarem. „Chowanie” dziecka przed takimi urządzeniami w dzisiejszych czasach jest trochę na opak. W przedszkolach są prowadzone zajęcia ze strażą poż lub policją, która uczy jak reagować na wypadki…i są uczone nr 112. A koleżanki syn ma 7 lat i nie potrafi wybrać numeru z klawiatury tel. Czy dobrze, że nie dostaję do… Czytaj więcej »
Misja miłości - świadomie przez rodzicielstwo
Gość
Przyznam, że wpływ wszelkich fal elektromagnetycznych (emitowanych przez otaczające nas wszechobecnie sprzęty) na ludzi, a szczególnie na dzieci, osobiście mnie przeraża.. Tylko właśnie, jak się przed tym ustrzec? Autorka książki „Obudź w dziecku olbrzyma” (którą to książkę zresztą gorąco polecam!) poradziła mi, aby zakupić kryształ górski, który działa jak odpromiennik. Mam i wierzę, że to działa. Swoją 8-miesięczną Córeczkę staram się chronić przed wszelkimi sprzętami. Choć telefon komórkowy przydaje się czasem w podróży samochodem. W sytuacjach „kryzysowych”, puszczam Antosi tzw. filmiki kontrastowe z aplikacji „Baby view”. Od czasu do czasu ogląda Ona bajki, ale wyłącznie na kanale Duck TV (tam… Czytaj więcej »
Agnieszka
Gość

Tv jest moim wrogiem nr 1! jeszcze niedawno włączając małemu bajki,ale po jakimś czasie zaczął domagać się więcej i więcej. Pół godziny to było mało i robił historie,potrafił mnie nawet uderzyć gdy mówiłam ze juz koniec i wyłączam telewizor. Mój dwulatka musiał przejść na odwyk. Po tygodniu zapomniał o bajkach, nauczył się sam bawić, częściej ogląda książki a nawet pozwala mi czytać bajki. Zdecydowanie rzadziej się buntuje,jest spokojniejszy i nie unosi na mnie r
ręki :)

Maniamamowania
Gość

Dzięki Bakusiowa Mamo za świetny post. Zgadzam się z każdym napisanym tu słowem. Też niedawno o tym pisałam. Zapraszam http://maniamamowania.pl/wplyw-telewizji-na-czlowieka-recenzja-ksiazki-zastygle-spojrzenie-rainera-patzlaffa/

Matka WaRiatka
Gość

Zgadzam się, że do drugiego roku życia dziecko nie powinno mieć styczności z TV czy komputerem. Bratanek w wieku półtora roku jest już tak uzależniony, że bez bajki nie ma mowy o jedzeniu. Mój synek ma dopiero 4 miesiące, więc zobaczymy czy dalej taka mądra będę w przyszłości ;)

Anna
Gość

Zgadzam się, że telewizja niszczy umysł dziecka. Jak pozwalam mojej córce oglądać bajki to potem staje się nerwowa, itp. Lepsze są wyjścia do teatru. Dużo się gada o szkodliwości smart rzeczy i bajek/telewizji/gier i internetu a mało o edukacji teatralnej, która przecież odgrywa ogromną rolę w rozwoju dziecka. Ze swojej strony mogę polecić wyjścia do teatru dla dzieci (niestety, znam tylko ten do którego sama chodzę – Teatr Małego Widza na warszawskiej starówce), ale na pewno w każdym większym mieście się jakiś taki znajdzie :)

Maskotki NICI
Gość
Chciałbym podkreślić tutaj jedną ważną rzecz. Na świecie w prasie, publikacjach naukowych, w wypowiedziach różnych ekspertów możemy znaleźć różne opinie na temat wpływu telewizji czy tematycznych bajek na rozwój dziecka. Niektórzy twierdzą, że bajki pomagają w rozwoju myślenia i kreatywności, ale są też tacy, którzy uważają, że bajki tworzone w dzisiejszych czasach „psują młodego człowieka”. Jeśli my rodzice będziemy w odpowiedni sposób kontrolować to, z czym styka się nasze dziecko wszystko będzie w porządku. Jednakże największym problemem jest promieniowanie, które emituje z takich urządzeń jak telefony, telewizory, komputery czy tablety. Każdy może się wypowiadać się na ten temat, argumentując za… Czytaj więcej »
Joasia
Gość

My odstawiliśmy telewizor do garażu, bo z pierwszym dzieckiem było tak że niania przychodziła i włączała mu telewizor (bez naszej wiedzy) obecnie nie ma telewizji są książki bo jak dziecko widzi czytającego rodzica to samo też będzie sięgać po książki jako nastolatek czy już jako dorosły.
Wychodzić z domu na świeże powietrze spędzać aktywnie czas to dziecko nie będzie marudne.

ERP
Gość

TV i komp to idealne środki do tego, aby dziecko zepsuć.

Basia
Gość
Bardzo ciekawy i fajny artykuł. Ja swojemu dziecku pozwalam na korzystanie z komputera, ale z umiarem. Cóż może się to wydać komuś nieodpowiedzialne, ale niestety nastały takie czasy. Mój syn ma 8 lat i poszedł do szkoły o rok wcześniej (jako 6 latek). Jest teraz w 3 klasy i niestety jak wszystkie dzieci ma od 1 klasy zajęcia komputerowe. Więc wiadomo, że musi przećwiczyć to co przerabiał w szkole tak samo jak odrobić zadanie (jak jakieś ma). Niestety wiem, że jakie komputer może mieć negatywne skutki, gdyż zauważyłam że mój synek długo zasypiał, przebudzał się w nocy a i nawet… Czytaj więcej »
Beata
Gość

Wpadłam na Twój post niedawno przy okazji pisania własnego na temat szkodliwości fal elektromagnetycznych. Bardzo fajnie że zwróciłaś uwagę na ten problem, bo tak mało ludzi zwraca uwagę na urządzenia elektroniczne, a przecież mogą za sobą nieść spore niebezpieczeństwo.
Podsyłam linka do moich wypocin na ten temat (ja raczej skupiłam się na konkretnych urządzeniach – kuchenka mikrofalowa, telefon, WiFi)
http://turlututu.pl/niewidzialne-niebezpieczenstwo/

Agnieszka
Gość

Ogólnie za mało się pisze o szkodliwości komputera, a nawet myśli się o tabletach w szkole. Ja w przeszłości mało przebywałam przy komputerze, ale utworzyłam stronkę i po roku czasu dość intensywnego patrzenia w ekran wzrok posadziłam . Dzisiaj 1h i głowa boli. A co dopiero dzieci siedzące przy dynamicznych grach . Fajny temat i wypowiedzi :) Pozdrawiam

Kasia
Gość

No właśnie, głowa boli od długiego przebywania przy komputerze dlatego ja mam taki odpromiennik bio info

wpDiscuz

Za kilka sekund zostaniesz przekierowana kolejny post

No czeeeeeeść! Bardzo się cieszymy, że do nas trafiłaś!

Jeśli jesteś mężczyzną, wybacz, ale jesteś zdominowany przez żeńską część bakusiowej społeczności. Bakusiowo to zdecydowanie blog dla kobiet :)

Co prawda zasłynęliśmy jako blog parentingowy, ale po dłuższym zastanowieniu stwierdzamy, że ramy parentingowe za bardzo nas ograniczają.

Jak więc nas określić? Blog rodzinny – zdecydowanie. Blog lifestylowy – jeszcze lepiej! Ale… to nadal zbyt mało.
Na naszym blogu każdy znajdzie coś dla siebie… piękne fotografie, niebanalne teksty, filmy… pokazujemy nasze wnętrza, podróże, inspirujemy, bawimy, wprawiamy w zadumę.

Podobno uzależniamy… ale pozytywnie! Odwiedzaj więc nas jak najczęściej! Jesteśmy baaaaaardzo gościnni ;) Do zobaczenia! Mati, Malwina i Maciek

PS. Jeśli jesteś u nas pierwszy raz kliknij TUTAJ. Zrobimy Ci szybką wycieczkę po blogu i opowiemy kilka ciekawych historii. Po 5 minutach będziesz się tutaj czuła jak u siebie <3