Badania prenatalne, test pappa. Wszystko co powinnaś wiedzieć.

Badania prenatalne, test pappa. Wszystko co powinnaś wiedzieć.

Co to jest test PAPP-A?

To nieinwazyjne badanie prenatalne, które ma na celu wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w rozwoju dziecka, np. wad genetycznych. Dzięki tej metodzie wykrywanych jest 9 na 10 płodów z zaburzeniami, najczęściej z zespołem Downa. Badania prenatalne przypominają standardowe badanie USG (tu sprawdzane są parametry ultrasonograficzne płodu). Dodatkowo badane są też parametry biochemiczne krwi matki.

Kiedy wykonuje się test PAPP-A?

Od 10 do 14 tygodnia ciąży (a dokładnie do 13 tygodnia i 6 dnia). Wiek ciąży ustalany jest na podstawie ostatniej miesiączki, albo badań USG. Badanie krwi można zrobić oddzielnie. Nie trzeba robić tego tego samego dnia, ale lepiej zgłosić się do lekarza z wynikami badania krwi. Wtedy w ciągu jednej wizyty jesteśmy w stanie uzyskać najwięcej informacji.

Od jakiego wieku zaleca się kobietom test PAPP-A?

Wykonanie testu PAPP-A jest zalecane dla wszystkich ciężarnych. 70% dzieci z zespołem Downa rodzą kobiety poniżej 35 roku życia. W wielu krajach badania prenatalne są standardem opieki medycznej. W Polsce nie ma takiego obowiązku, ale badanie może być refundowane.

Test PAPP-A jak interpretować? Co oznacza wynik?

Markerem wspomnianego zespołu Downa lub też zespołów Edwardsa i Patau jest stężenie białka ciążowego (PAPP-A) i wolna podjednostka beta gonadotropiny kosmówkowej (wolne beta hCG). Jeśli poziom PAPP-A jest obniżony, a beta hCG i przezierność karkowa podwyższone, istnieje ryzyko wystąpienia zespołu Downa. Jeśli poziom PAPP-A i wolnego beta hCG są obniżone, natomiast przezierność karkowa podwyższona, może to wskazywać na ryzyko wystąpienia zespołu Edwardsa i Patau.

Test PAPP-A, jakie są normy?

Przede wszystkim należy pamiętać o dwóch ważnych kwestiach. Sam wynik badań krwi to za mało. Potrzebne jest jeszcze badanie USG, alby wyniki mogły rzeczywiście zaniepokoić. Tak więc poniższe dane, to tylko zasłyszane opinie. Ostateczna ocena ryzyka należy do lekarza.

Zespół Downa – PAPP-A poniżej 0,5, wolne beta hCG powyżej 2,52

Zespół Edwardsa i Patau – PAPP-A poniżej 0,33, wolne beta hCG poniżej 0,33.

Zespół Turnera – PAPP-A poniżej 0,5, wolne beta hCG około 1.

Czy warto robić test PAPP-A?

Jak najbardziej! Nie zagraża niczym dziecku tak jak np. amniopunkcja, a zdecydowanie uspokaja rodziców, co przecież pozytywnie wpływa na dziecko, które odczuwa emocje matki.